Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

gospodarkakomunalna@zawiercie.eu

+48 32 67 223 40

Czysta Gmina naszą wizytówką

Wydział Gospodarki Komunalnej

Czysta Gmina naszą wizytówką

Harmonogram
 

Punkty zbiórki odpadów

Edukacja ekologiczna

Czysta Gmina Zawiercie łapie deszczówkę

Aktualności

Pamiętajmy o segregacji odpadów

Pamiętajmy o segregacji odpadów

Selektywna zbiórka odpadów w zabudowie wielorodzinnej to wielkie wyzwanie dla mieszkańców. Przypominamy, że w domach jednorodzinnych oraz w zabudowie wielorodzinnej (bloki, wieżowce, kamienice) mamy obowiązek w prawidłowy sposób prowadzić selektywną zbiórkę odpadów komunalnych. Za nieprzestrzeganie zasad prawidłowego segregowania odpadów komunalnych mieszkańcy zapłacą więcej za odpady!

W przypadku zabudowy wielorodzinnej kilku mieszkańców, którzy nie segregują odpadów, może sprawić, że opłaty poniosą wszyscy mieszkańcy danego bloku. Zgodnie z nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, na właściciela nieruchomości lub zarządcę budynku może bowiem zostać nałożona stawka opłaty podwyższonej, jeżeli właściciel nieruchomości nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny.

Dlatego też przypominamy o zasadzie solidarnej odpowiedzialności za postępowanie z odpadami. W domach jednorodzinnych obserwuje się pojedyncze przypadki, że segregacja odpadów komunalnych nie jest przestrzegana, ale szybko jest to korygowane przez mieszkańców. Zdecydowanie większy problem można zaobserwować w zabudowie wielorodzinnej. Tutaj, w związku z dużą liczbą osób korzystających ze wspólnych pojemników, jest trudniej zachować prawidłowe zasady segregacji odpadów komunalnych. Niestety, część mieszkańców bloków musi sprostać wymaganiom ustawowym i dostosować się do obowiązujących zasad i reszty mieszkańców, którzy w prawidłowy sposób prowadzą selektywną zbiórkę odpadów. Sytuacji nie ułatwia fakt, że często na terenach spółdzielni mieszkaniowych pojemniki są nieogrodzone, ogólnodostępne i niezabudowane, przez co każdy może podrzucić odpady do gniazda. Brak wiat i uporządkowanych miejsc na zbiórkę odpadów, zapach z nieosłoniętych pojemników na odpady i widoczny brak segregowania odpadów nie tylko negatywnie wpływa na wizerunek miasta, ale również na niechęć mieszkańców do przestrzegania zasad selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest budowa przez zarządców nieruchomości wielorodzinnych zamykanych „wiat śmietnikowych”.

Z radością obserwujemy, że w naszym mieście powstaje coraz więcej zamykanych wiat. Na załączonych zdjęciach przedstawiamy Państwu jak wyglądają niektóre miejsca do gromadzenia odpadów komunalnych i są to przykłady prawidłowych zachowań.

Pokazujemy też miejsca, gdzie selektywna zbiórka odpadów nie jest zachowana. Przypominamy, że w Gminie Zawiercie obowiązuje selektywne zbieranie odpadów z podziałem na pięć frakcji. Informacje o tym jak prawidłowo segregować odpady można znaleźć na stronie http://www.czystagmina.zawiercie.eu/. W ramach prowadzenia edukacji ekologicznej udostępniono bezpłatną aplikację Ecoharmonogram, za pomocą której mieszkańcy dowiedzą się m.in. kiedy wystawić pojemniki zgodnie z harmonogramem, jak segregować odpady oraz jakie odpady można zawieźć na PSZOK. Mieszkańcy, w ramach działań edukacyjnych, otrzymali również ulotki informujące o selektywnej zbiórce odpadów z podziałem na 5 frakcji oraz specjalne książeczki zawierające słowniczek odpadów i informacje o prawidłowej segregacji odpadów.

30

PAŹ

2020

419

razy

czytano

92/267

czystagmina.zawiercie.eu

Przewiń stronę na samą górę.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Formularz kontaktowy

Pytanie do burmistrza

Zgłoś usterkę

Formularz zgłoszenia

Logo serwisu.

Ukryj moduł.