Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

gospodarkakomunalna@zawiercie.eu

+48 32 67 223 40

CZYSTA GMINA ZAWIERCIE - Znamy zasady i segregujemy odpady

Wydział Gospodarki Komunalnej

CZYSTA GMINA ZAWIERCIE - Znamy zasady i segregujemy odpady

Harmonogram
 

Punkty zbiórki odpadów

Edukacja ekologiczna

Czysta Gmina Zawiercie łapie deszczówkę

Aktualności

Zakaz spalania odpadów

Zakaz spalania odpadów

W związku z rozpoczęciem okresu grzewczego przypominamy o bezwzględnym zakazie spalania odpadów w piecach domowych oraz w paleniskach znajdujących się na terenie nieruchomości.
Niska temperatura spalania przyczynia się do powstania trujących związków chemicznych: dwutlenku siarki, tlenku i dwutlenku węgla, chlorowodoru, cyjanowodoru, metali ciężkich oraz dioksyn, które są niebezpieczne dla naszego zdrowia i środowiska. Szczególnie szkodliwe jest spalanie tworzyw sztucznych m.in. butelek PET, woreczków foliowych, opakowań po sokach, odpadów z gumy, jak również malowanych, konserwowanych mebli np. płyt wiórowych, sklejek, meblościanek, komód itp. Spalanie odpadów przyczynia się również do tworzenia tzw. „mokrej sadzy”, która osadza się w przewodach kominowych, co w konsekwencji może spowodować zapalenie instalacji grzewczej, popękanie komina, zaczadzenie czy też pożar.
Straż Miejska uprawniona jest do kontroli nieruchomości, na których istnieje podejrzenie niewłaściwego spalania odpadów, co może skutkować nałożeniem na właściciela nieruchomości grzywny - mandatu karnego lub wystąpieniem z wnioskiem o ukaranie do Sądu Rejonowego.

Zgodnie z tzw. „uchwałą antysomogową” (uchwała nr V/36/1/2017 Sejmiku Województwa Śląskiego z dnia 7 kwietnia 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa śląskiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji), zakazuje się stosowania następujących paliw stałych: węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla, mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem, paliw, w których udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3 mm wynosi więcej niż 15 %, biomasy stałej, której wilgotność w stanie roboczym przekracza 20 %.

13

LIS

2018

344

razy

czytano

143/268

czystagmina.zawiercie.eu

Przewiń stronę na samą górę.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Formularz kontaktowy

Pytanie do burmistrza

Zgłoś usterkę

Formularz zgłoszenia

Logo serwisu.

Ukryj moduł.