Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

gospodarkakomunalna@zawiercie.eu

+48 32 67 223 40

Czysta Gmina naszą wizytówką

Wydział Gospodarki Komunalnej

Czysta Gmina naszą wizytówką

Harmonogram
 

Punkty zbiórki odpadów

Edukacja ekologiczna

Czysta Gmina Zawiercie łapie deszczówkę

Aktualności

50 zł do kosza

 Aż połowa całej wyprodukowanej na świecie żywności nie jest zjadana - trafia od razu do śmietnika. W skali roku to aż dwa miliardy ton produktów, które lądują na wysypiskach. Często są wyrzucane, kiedy jeszcze nadają się do zjedzenia. Dlaczego tyle marnujemy? Co wyrzucamy najczęściej? I czy możemy to jakoś ograniczyć? Postanowiliśmy to sprawdzić.

„Marnujemy 50 procent produkowanego na świecie pożywienia” alarmują autorzy opublikowanego w styczniu raportu. Organizacja Institution of Mechanical Engineers twierdzi, że ilość wyrzucanej żywności wynika z niewłaściwego przechowywania, restrykcyjnych dat przydatności do spożycia, promocyjnych ofert, nakłaniających do kupowania dużych ilości produktów i kapryśności konsumentów.
W sumie aż dwa miliardy ton jedzenia rocznie lądują na wysypiskach. Tylko część tych odpadów to produkty zepsute, mocno przeterminowane i już nienadające się do spożycia. Znaczną część można by jeszcze spożytkować. Często to jedzenie nawet nieodpakowane, prosto ze sklepowej półki. Dlaczego jest wyrzucane? Bo kupujemy za dużo, często robimy zakupy nieprzemyślane, pod wpływem impulsu. Później - rozmyślamy się i całkiem dobre jedzenie trafia do kosza.
Polacy znajdują się w unijnych statystykach marnowania żywności na piątym miejscu - rocznie do śmieci trafiają aż dwa miliony ton żywności. Więcej jedzenia wyrzucają Brytyjczycy, Niemcy, Francuzi i Holendrzy. Choć narzekamy na rosnące ceny żywności, a wydatki na jedzenie dla większości Polaków są najpoważniejszą pozycją w domowym budżecie, do kosza wyrzucamy miesięcznie 50 zł. To uśredniona wartość - dobrze zarabiający mieszkańcy dużych miast marnują w ten sposób znacznie większe sumy.
Co trzeci Polak przyznał się do wyrzucania jedzenia w badaniach przeprowadzonych przez MillwardBrown SMG/KRC na zlecenie Federacji Polskich Banków Żywności.

Źródło: gazeta.pl

07

MAJ

2013

316

razy

czytano

257/268

czystagmina.zawiercie.eu

Przewiń stronę na samą górę.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Formularz kontaktowy

Pytanie do burmistrza

Zgłoś usterkę

Formularz zgłoszenia

Logo serwisu.

Ukryj moduł.