Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

gospodarkakomunalna@zawiercie.eu

+48 32 67 223 40

Czysta Gmina naszą wizytówką

Wydział Gospodarki Komunalnej

Czysta Gmina naszą wizytówką

Harmonogram
 

Punkty zbiórki odpadów

Edukacja ekologiczna

Czysta Gmina Zawiercie łapie deszczówkę

Aktualności

Ceny za śmieci rosną w całej Polsce

Ceny za śmieci rosną w całej Polsce

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przyjrzał się cenom za gospodarowanie odpadami. Zbadano sytuację we wszystkich 302 gminach miejskich w Polsce i przygotowano specjalny raport. Eksperci wskazują, że główne przyczyny podwyżki cen w ostatnich latach to brak konkurencji oraz wyższe stawki za przetwarzanie i składowanie odpadów. Niestety, wiele wskazuje na to, że ceny za odbiór śmieci wzrosną także w Zawierciu.

Badanie urzędu pokazało, że wzrost opłat płaconych przez mieszkańców za odbiór śmieci rozpoczął się w 2017 roku, a potem z roku na rok był coraz większy. W latach 2018 -2019 ponad 60 proc. gmin podniosło lub planuje zwiększyć ceny. Skala podwyżek różni się w zależności od regionu Polski - powiedział prezes UOKiK Marek Niechciał.

Niestety, obowiązujące stawki opłat w Gminie Zawiercie także nie wystarczają na pokrycie kosztów systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Droższe jest m.in. przetwarzanie odpadów, a to jeden z czynników, który powoduje, że gmina musi dopłacać do systemu. Dlatego też Władze Zawiercia oraz Radni Rady Miejskiej będą musieli pochylić się nad podwyżką opłat.

Dla porównania: wiadomo już, że w sąsiednim Myszkowie od 1 kwietnia 2020 roku za odpady segregowane trzeba będzie płacić 29,40 zł. W Wodzisławiu Śląskim ta stawka wynosi obecnie 26,10 zł, a np. w Porębie - 20 zł.

Przepisy ograniczają wysokość podwyżek, uzależniając ją od przeciętnego wynagrodzenia. Ponadto wyraźnie wskazują obowiązek selektywnej zbiórki. Nie będzie już od tego odwrotu. Każdy ma zbierać selektywnie, a jeśli tego nie zrobi, to zostanie obciążony podwyższoną opłatą (2, 3 lub 4 razy większą niż w przypadku selektywnej zbiórki). O tym jednak także zdecydują Radni.

W załączniku zarządzenie Nr 371/19 w sprawie przeprowadzenia konsultacji dot. projektu uchwały w sprawie ustalenia stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

24

PAŹ

2019

350

razy

czytano

123/267

czystagmina.zawiercie.eu

Przewiń stronę na samą górę.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Formularz kontaktowy

Pytanie do burmistrza

Zgłoś usterkę

Formularz zgłoszenia

Logo serwisu.

Ukryj moduł.