
czystagmina.zawiercie.eu
Obowiązkowa deratyzacja
11
mar
2025
Więcej
Przejdź do menu głównego.
Przejdź do treści.
Przejdź do wyszukiwarki.
Uruchom wysoki kontrast.
Uruchom wersję tekstową.
Skróty klawiszowe:
Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.
Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...
Wysoki kontrast.
Wysoki kontrast.
Oficjalna strona internetowa Referatu Gospodarki Odpadami w Zawierciu. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.
Wersja dla niesłyszących.
Powszechnie wiadomo, że substancje powstające przy spalaniu śmieci w domowych paleniskach trują nie tylko samego spalającego śmieci, ale i bliskie otoczenie. Właśnie w okresie zimowym to co wylatuje z domowych kominów jest głównym składnikiem tzw. niskiej emisji i ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie.Nadmierne zapylenie jest szczególnie uciążliwe przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych na osiedlach położonych w obniżeniach, gdzie nie ma przewietrzania.Oczywiście najlepiej byłoby ogrzewać dom przy użyciu tzw. ciepła sieciowego lub alternatywnych źródeł energii bądź kotła gazowego. W wielu miejscach nie ma jednak warunków technicznych bądź ekonomicznych na takie rozwiązania, a domowe ogrzewanie jest oparte na spalaniu stałych paliw.Pamiętajmy jednak o spalaniu w piecach tylko paliw dopuszczonych do obrotu. Nie spalajmy odpadów! Wbrew pozorom nie mają one wysokiej wartości kalorycznej, przyczyniają się do zniszczenia systemu pieca i kominów.
Czego nie wolno spalać w domowych piecach:
Pamiętaj o obowiązku przeglądu kominiarskiego!
Pamiętajmy o kontroli sprawnego systemu wentylacji i odprowadzania spalin z domowych pieców. Dzięki sprawnie działającemu systemowi kominowemu odbywa się prawidłowa cyrkulacja powietrza, a więc prawidłowe spalanie i odprowadzanie uciążliwych i szkodliwych związków chemicznych. Gdy komin nie jest regularnie czyszczony, praca przewodów, jak i całego systemu, zostaje zaburzona. W efekcie nie następuje odpowiednia wymiana powietrza. Może dojść do tragedii, w skrajnych przypadkach nawet do zaczadzenia.
Bez względu na stan instalacji kominowych, trzeba też zadbać o czyszczenie przewodów.
Przewody wentylacyjne powinny być sprawdzane raz na rok; przewody spalinowe – raz na pół roku, a przewody dymowe- raz na około 3 miesiące.
W przypadku nieszczęścia, jeżeli dojdzie np. do pożaru, a nie było przeprowadzanych regularnych przeglądów kominiarskich firma ubezpieczeniowa może nie wypłacić odszkodowania. Kto nie zlecił przeprowadzenia kontroli kominiarzowi, może zostać ukarany przez inspektora nadzoru budowlanego.
Zapoznaj się z Systemem prognoz jakości powietrza w strefach i aglomeracjach województwa śląskiego!
Z Systemem jakości powietrza w województwie śląskim możemy zapoznać się pod adresem internetowym http://spjp.katowice.pios.gov.pl/. Znajdziemy tu aktualne prognozy jakości powietrza oraz wiele interesującym informacji mających na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na miejskie zanieczyszczenie powietrza i jego źródła, oraz możliwości polepszenia jakości powietrza poprzez zmniejszenie emisji zanieczyszczeń, a przez to pośrednio wpływ na jakość życia.
Możliwość kontroli z Urzędu!
Urząd Miejski nie ma wpływu na jakość dopuszczonego do sprzedaży paliwa (węgiel. drewno). Nie ma przepisów, które upoważniałyby do kontroli dymów z domowej kotłowni. Straż Miejska z Referatem Ochrony Środowiska prowadzi jednak kontrole czy w domowych kotłowniach nie są spalane odpady.
Pod szczególnym nadzorem są nieruchomości których właściciele otrzymali dotację
z budżetu Gminy na ograniczanie niskiej emisji (PONE).
Przewiń stronę na samą górę.
Wyszukaj na stronie
Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.