Galeria

Ciekawostki

Strona główna » Ciekawostki

wielkość tekstu:A | A | A

Od 1 lipca 2013 roku zaczną obowiązywać nowe zasady odbioru odpadów komunalnych. Obowiązek podpisania umowy z przedsiębiorcą odbierającym odpady przejmie gmina.

Inne ciekawostki:
  • Śmieci to biznes, a nie tylko kłopot. Rzecz jasna jeśli są segregowane i poddane recyklingowi.
  • W Polsce tylko 222 tysiące ton odpadów komunalnych jest kompostowanych (2 procent). Dla porównania w Danii, Szwajcarii, Szwecji od 60-80 procent.
  • Świadomość mieszkańców co do potrzeby segregacji rośnie. W Krakowie w badaniach przeprowadzonych w 2012 roku ponad 66 procent mieszkańców deklarowało, że segregują śmieci.
  • Anglicy wyliczyli, że wyrzucane w ciągu roku butelki z politereftalanu etylu (PET), ustawione jedna na drugiej utworzyły by wieżę o wysokości 28mln km, co stanowi 73-krotną odległość Ziemi od Księżyca.
  • Legalne składowiska są przepełnione, trzeba będzie je zamykać i poddawać rekultywacji. Z 764 wysypisk działających w Polsce w 2013 roku za rok ma zostać jedynie nieco ponad 200.
Strona główna Drukuj dokument
Witamy
Na stronie Referatu Gospodarki Komunalnej znajdą Państwo wszystkie informacje dotyczące "rewolucji śmieciowej" w naszej gminie. ...więcej
Kontakt
Referat Gospodarki Komunalnej
tel. 32 67 223 40
ul. Krzywa 3, 42-400 Zawiercie
gospodarkakomunalna@zawiercie.eu
godziny otwarcia:
poniedziałek: 8.00 do 16.00
wtorek - piątek 7.00 do 15.00 więcej
Referat Gospodarki Komunalnej w Zawierciu zajmuje się następującymi zadaniami: przygotowanie projektów uchwał, opracowanie SIWZ do przetargu na odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, przyjmowanie kwartalnych sprawozdań od przedsiębiorców odbierających odpady komunalne od właścicieli nieruchomości, weryfikacja złożonych sprawozdań, coroczna analiza stanu gospodarki odpadami komunalnymi, przygotowanie sprawozdania o wielkościach odpadów opakowaniowych zabranych i przekazanych do recyclingu z terenu gminy, gospodarowanie mieniem komunalnym,
Ciekawostki

Polska przetwarza niecałe 18 procent odpadów, średnia w Europie wynosi 25 procent. dalej »