Podsumowanie akcji zbierania deklaracji

Strona główna » Aktualności » Podsumowanie akcji zbierania deklaracji

wielkość tekstu: A | A | A

Referat Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Zawierciu na dzień 2 kwietnia 2013 r. przyjął około 5500 deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Wśród nich również deklaracje spółdzielni mieszkaniowych, zarządców i administratorów budynków wielorodzinnych. Aktualnie trwa weryfikacja złożonych dokumentów. Osoby które nie złożyły deklaracji w ustawowym terminie do dnia 31 marca br. mają nadal możliwość dopełnienia tego obowiązku bez żadnych negatywnych konsekwencji dla siebie. Mieszkańcy, którzy w najbliższych dniach nie złożą deklaracji zostaną ponagleni pismem lub za pośrednictwem Straży Miejskiej. Jeśli właściciel nieruchomości pomimo ponagleń nie złoży deklaracji, to Prezydent Miasta określi za niego w drodze decyzji wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

W najbliższych miesiącach Referat Gospodarki Komunalnej rozpoczyna drugi etap kampanii informacyjnej dla mieszkańców związany z tematyką segregacji odpadów komunalnych. Do mieszkańców trafią ulotki oraz plakaty informujące o tym jak segregować odpady. Na terenie naszej gminy segregacja odpadów komunalnych odbywać się będzie w specjalnie przeznaczonych do tego celu workach. Każdy z nich przeznaczony będzie na gromadzenie innej frakcji. Niebieski worek przeznaczony jest na makulaturę. Należy do niego wrzucać papier, tekturę, gazety, kartony, opakowania papierowe tekturowe. Ważne aby odpady te były suche i niezanieczyszczone tłuszczem. Do niebieskiego worka nie należy wrzucać opakowań papierowych zanieczyszczonych tłuszczem, np.: po margarynie, maśle, makulatury wodoodpornej, folii aluminiowej, celafonu, opakowań i kartoników po mleku i napojach.

Worek w kolorze żółtym przeznaczony jest na tworzywa sztuczne, metale i opakowania wielomateriałowe (tzw. tetra paki). Do kontenerów i worków żółtych należy wrzucać butelki plastikowe po napojach,  opakowania po chemii gospodarczej bez zawartości, torebki foliowe, reklamówki, opakowania po margarynach, po jogurtach itp. Tetrapaki (kartony po sokach, mleku, śmietanie) odpady z metali stalowych oraz nieżelaznych (zakrętki, kapsle, puszki po konserwach i napojach). Ważne jest aby odpady które trafiają do worka były czyste, bez pozostałości resztek jedzenia. Do worków żółtych nie należy wrzucać żadnych nie opakowaniowych wyrobów z tworzyw sztucznych (meble plastikowe, zabawki plastikowe, części samochodowe, artykuły wykonane z połączeń tworzyw sztucznych z innymi itp.), opakowań po farbach, chemikaliach, oleju samochodowym.

Na odpady szklane przeznaczony jest worek zielony, do niego należy wrzucać szklane butelki po napojach, sokach, alkoholach, słoiki po dżemach, przecierach. Natomiast nie należy w nim gromadzić odpadów ceramiki, porcelany, gruzu, ziemi, kamieni, metali oraz szkła innego rodzaju tzw. gospodarczego, w tym szkła okiennego, kryształów, luster, szklanych bloczków budowlanych, szyb samochodowych, szkła nietłukącego typu DURALEX, ARCOROCK.

Kolor brązowy segregacji przeznaczony jest na gromadzenie odpadów pochodzenia roślinnego, czyli do worka w kolorze brązowym można wrzucać skoszoną trawę, liście, chwasty, drobno pocięte gałęzie. Mieszkańcy posiadający przydomowe kompostowniki zapewne sami przetworzą tą frakcję – używając kompostu z liści i traw do wzbogacenia ziemi w swoim ogrodzie.  

W workach brązowych nie należy gromadzić odpadów kuchennych, obierków, zgnitych warzyw i owoców, jak również przetworzonej żywności, czyli zlewek zup, kości, przetworów.

Worki zostaną dostarczone do każdego mieszkańca wg potrzeb. Na początku rewolucji śmieciowej każdy mieszkaniec otrzyma pakiet startowy – zestaw wszystkich dostępnych worków na odpady. W miarę ich zużycia będzie dostawał kolejne worki. Na przykład wystawiając do zbiórki dwa worki niebieskiego koloru dostanie dwa nowe niebieskie worki. Na odpady zmieszane będzie przeznaczony tradycyjny kontener. W ramach frakcji odpadów zmieszanych gromadzone mogą być na przykład popiół, odpady kuchenne zawierające odpady pochodzenia zwierzęcego, tłuszcze oraz zlewki, odpady kuchenne z owoców i warzyw, zużyte pieluchy, środki higieniczne, zużyte maszynki do golenia.

Inne odpady typu puszki po farbach, świetlówki, zużyte opony, odpady z budów i remontów będzie można oddać do tzw. PSZOKu (Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych) który powstanie po 1 lipca na terenie Gminy Zawiercie.

Worki na odpady zostaną dostarczone mieszkańcom domów jednorodzinnych. Mieszkańcy bloków będą mięli umożliwioną segregację poprzez ustawienie na terenach przyległych do budynków wielorodzinnych kontenerów, których kolory oraz sposób segregacji będą tożsame z workami.

Mieszkańcy otrzymają kontenery na odpady zmieszane w wielkości odpowiedniej do liczby osób zamieszkujących daną nieruchomość.

Referat Gospodarki Komunalnej planuje również akcję edukacyjną dla najmłodszych mieszkańców miasta, w ramach której zostanie wydrukowana książeczka oraz kolorowanka przeznaczona dla dzieci w wieku od 2 do 6 lat. Zapraszamy również dzieci z rodzicami na Dni Zawiercia – Referat Gospodarki Komunalnej z okazji Dnia Dziecka przygotowuje ciekawe niespodzianki dla przybyłych dzieci. O szczegółach będziemy informowali na naszej stronie internetowej.

czytano: 397 razy

autor: czystagmina.zawiercie.eu

data dodania: 2013-04-22 09:10:47

Pamiętaj

 • Zmień dane w deklaracji do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu w którym nastąpiła zmiana.
 • Każdy mieszkaniec ma obowiązek segregować odpady.
 • Płacimy od liczby osób zamieszkałych - nie zameldowanych!
 • Urząd Miejski nie wysyła rachunków czy też faktur.
 • Nadwyżkę odpadów możesz oddać na PSZOK.
 • Nie wyrzucaj do pojemnika na odpady zmieszane odpadów, które należy wysegregować.

Formularz zapytaniowy

Świadomość Ekologiczna

 • Jedna osoba w Polsce wytwarza rocznie ponad 300 kg odpadów komunalnych. Możesz to zmienić i zadbać o czyste środowisko dla przyszłych pokoleń. Zapobiegaj kupuj rozsądnie bez zbędnych opakowań i rzeczy, które lądują na wysypisku śmieci.dalej 
 • Wiesz, że za wytwarzane odpady płacimy wszyscy coraz więcej. Dlatego ograniczasz ich zbędne wytwarzanie. Nie kupujesz produktów jednorazowego użytku takich jak torebki foliowe, kubki i butelki plastikowe, słomki.dalej 
 • Niepotrzebne ubrania oddajesz tym którzy ich potrzebują, również zabawki swoich dzieci, które dawno się już nimi nie bawią .dalej 
 • Nie marnujesz, segregujesz. Pamiętasz, że od segregacji wszystko się zaczyna, to wystarczy na wyprodukowanie wielu nowych rzeczy. Dbasz w ten sposób o środowisko, ograniczasz wydobycie surowców naturalnych i ścinania drzew.dalej 
 • Uczysz swoje dziecko dobrych praktyk postępowania z odpadami, począwszy od świadomych zakupów i ograniczania wytwarzanych śmieci, przez ich segregację w domu, szkole oraz miejscu pracy.dalej 
Harmonogram Punkty zbiórki odpadów Edukacja ekologiczna Bazarek odpadów
0 osiedli/sołectw
0 polubień
0 osób zamieszkujących teren gminy Zawiercie

Wydział Gospodarki Komunalnej
ul. Krzywa 3, 42-400 Zawiercie

tel.: 32 67 223 40
e-mail: gospodarkakomunalna@zawiercie.eu

 • Rej._1
 • Rejon_1
 • Rej_2
 • Rejon_2
 • Rej._3
Deklaracja dostępności
Wydział Gospodarki Komunalnej Zawiercie.
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Wersja mobilna