Niższe opłaty dla osób kompostujących odpady

Strona główna » Aktualności » Niższe opłaty dla osób kompostujących odpady

wielkość tekstu: A | A | A

Informujemy o nowych wzorach deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i mniejszych opłatach dla osób kompostujących bioodpady.

Od 13 maja obowiązują nowe wzory deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Od tej pory wszystkie zmiany na nieruchomości mające wpływ na wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi (np. urodzenia, zgon, wprowadzenie lub wyprowadzenie się osób) należy składać na nowych wzorach. Deklaracje na nowych drukach zobowiązani są składać również zarządcy budynków wielorodzinnych, którzy do deklaracji muszą dołączyć wypełnioną informację o zamieszkałych nieruchomościach.

Ulga za kompostowanie

Mamy również dobre wiadomości dla właścicieli nieruchomości jednorodzinnych, którzy kompostują bioodpady w kompostowniku przydomowym. Mogą oni skorzystać z częściowego zwolnienia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, które wynosi 1,50 zł od jednego mieszkańca na miesiąc. W ten sposób opłata miesięczna za gospodarowanie odpadami wyniesie 18 zł od zamieszkałej osoby.

Co zrobić, by skorzystać z ulgi?

Wystarczy mieć przydomowy kompostownik i złożyć nową deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, w której należy zaznaczyć kompostowanie w przydomowym kompostowniku. Deklaracje można składać w siedzibie Urzędu Miejskiego w Zawierciu (ul. Leśna 2), w siedzibie Referatu Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Zawierciu (ul. Krzywa 3) lub w formie elektronicznej poprzez platformę ePUAP.

Kompostuj w przydomowym kompostowniku bioodpady

Pamiętaj, że w przypadku skorzystania z ulgi za kompostowanie bioodpadów w przydomowym kompostowniku, bioodpady nie będą odbierane spod nieruchomości przez firmę odbierającą odpady komunalne. Nadwyżkę bioodpadów mieszkańcy Gminy Zawiercie mogą samodzielnie oddawać do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych tzw. PSZOK, który zlokalizowany jest przy ul. Krzywej 3 w Zawierciu. Należy pamiętać, że dostarczane do PSZOK gałęzie muszą być pocięte na drobne kawałki.

Same korzyści

Kompostowanie jest naturalnym procesem przemiany bioodpadów w łatwo przyswajalny dla roślin nawóz organiczny, nazywany kompostem. Kompost, jako podłoże bogate w łatwo przyswajalne przez rośliny składniki, stosowany jest jako substancja poprawiająca właściwości gleby w miejskich zieleńcach, w ogrodnictwie, rolnictwie. Pełnić może rolę nawozu. Kompostowanie to również ekologiczna metoda wspierająca środowisko naturalne, mająca również wymiar ekonomiczny. Kompostowanie to sposób na oszczędności dla domowego budżetu oraz na zmniejszenie o 30-50 procent ogólnej ilości odpadów kierowanych na składowiska odpadów instalacji komunalnych.

Bioodpady kompostować można w specjalnym kompostowniku przydomowym (do nabycia w sklepie ogrodniczym, można go też wykonać samemu), jak też w otwartej pryzmie w ogrodzie.

W czasie kompostowania bioodpadów należy pamiętać o: mieszaniu kompostu, wilgotności kompostowanych odpadów, dostatecznej ilości tlenu (powietrza).

Do kompostowania można używać w szczególności odpadów:

- resztki roślinne z kuchni, także fusy z herbaty, resztki warzyw, owoców, skorupki jajek;

- trawa z plewienia i koszenia trawy, zeschłe rośliny;

- poobcinane rozdrobnione gałęzie;

- zdrowe zielone liście z drzew;

- papier czy tektura w drobnych kawałkach (biodegradowalne);

- resztki jedzenia i ściółki po domowych zwierzętach roślinożernych - w tym ich odchody.

Nie należy używać do kompostowania w szczególności następujących odpadów:

- kolorowych czasopism;

- kości i resztek mięsnych;

- tłuszczy;

- zainfekowanych roślin ogrodowych.

W przypadku stwierdzenia, że właściciel nieruchomości, który zadeklarował kompostowanie, nie kompostuje, nie posiada kompostownika bądź uniemożliwi urzędnikom dokonania oględzin, musi liczyć się z utratą zwolnienia, które mu przysługiwało. Utrata prawa do zwolnienia następuje od pierwszego dnia miesiąca, w którym stwierdzono wystąpienie co najmniej jednej z powyższych przesłanek. Ponowne skorzystanie ze zwolnienia może nastąpić nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy od dnia, w którym decyzja o utracie prawa do tego zwolnienia stała się ostateczna i wymaga złożenia nowej deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Wzór deklaracji można pobrać ze strony internetowej www.czystagmina.zawiercie.eu w zakładce „Deklaracje”, odebrać w siedzibie Urzędu Miejskiego w Zawierciu (ul. Leśna 2) lub w siedzibie Referatu Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Zawierciu (ul. Krzywa 3) albo złożyć w formie elektronicznej na platformie ePUAP.

czytano: 244 razy

autor: czystagmina.zawiercie.eu

data dodania: 2020-05-13 14:07:34

Pamiętaj

 • Zmień dane w deklaracji do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu w którym nastąpiła zmiana.
 • Każdy mieszkaniec ma obowiązek segregować odpady.
 • Płacimy od liczby osób zamieszkałych - nie zameldowanych!
 • Urząd Miejski nie wysyła rachunków czy też faktur.
 • Nadwyżkę odpadów możesz oddać na PSZOK.
 • Nie wyrzucaj do pojemnika na odpady zmieszane odpadów, które należy wysegregować.

Formularz zapytaniowy

Świadomość Ekologiczna

 • Jedna osoba w Polsce wytwarza rocznie ponad 300 kg odpadów komunalnych. Możesz to zmienić i zadbać o czyste środowisko dla przyszłych pokoleń. Zapobiegaj kupuj rozsądnie bez zbędnych opakowań i rzeczy, które lądują na wysypisku śmieci.dalej 
 • Wiesz, że za wytwarzane odpady płacimy wszyscy coraz więcej. Dlatego ograniczasz ich zbędne wytwarzanie. Nie kupujesz produktów jednorazowego użytku takich jak torebki foliowe, kubki i butelki plastikowe, słomki.dalej 
 • Niepotrzebne ubrania oddajesz tym którzy ich potrzebują, również zabawki swoich dzieci, które dawno się już nimi nie bawią .dalej 
 • Nie marnujesz, segregujesz. Pamiętasz, że od segregacji wszystko się zaczyna, to wystarczy na wyprodukowanie wielu nowych rzeczy. Dbasz w ten sposób o środowisko, ograniczasz wydobycie surowców naturalnych i ścinania drzew.dalej 
 • Uczysz swoje dziecko dobrych praktyk postępowania z odpadami, począwszy od świadomych zakupów i ograniczania wytwarzanych śmieci, przez ich segregację w domu, szkole oraz miejscu pracy.dalej 
Harmonogram Punkty zbiórki odpadów Edukacja ekologiczna Bazarek odpadów
0 osiedli/sołectw
0 polubień
0 osób zamieszkujących teren gminy Zawiercie

Wydział Gospodarki Komunalnej
ul. Krzywa 3, 42-400 Zawiercie

tel.: 32 67 223 40
e-mail: gospodarkakomunalna@zawiercie.eu

 • Rej._1
 • Rejon_1
 • Rej_2
 • Rejon_2
 • Rej._3
Deklaracja dostępności
Wydział Gospodarki Komunalnej Zawiercie.
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Wersja mobilna